VETUS 4-bladed propeller P4G, 17" x 21", left-handed (P4G17X21L)
VETUS
Recommended Retail Price
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P4G17X21L
Vetus Logo
4-bladed manganese bronze propeller, diameter 17”, pitch 21". Disk area ratio Fa/F = 0.85. For 35 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 4
Propeller diameter (inches) 17
Pitch (inches) 21
Sense of rotation Left-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,85
Shaft hole diameter (mm) 35
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%