VETUS 4-bladed propeller P4E, 19" x 15", right-handed (P4E19X15R)
VETUS
Recommended Retail Price
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P4E19X15R
Vetus Logo
4-bladed manganese bronze propeller, diameter 19”, pitch 15". Disk area ratio Fa/F = 0.69. For 35 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 4
Propeller diameter (inches) 19
Pitch (inches) 15
Sense of rotation Right-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,69
Shaft hole diameter (mm) 35
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%