VETUS 3-bladed propeller P3C, 21" x 19", left-handed (P3C21X19L)
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3C21X19L
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 21”, pitch 19". Disk area ratio Fa/F = 0.55. For 35 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 3
Propeller diameter (inches) 21
Pitch (inches) 19
Sense of rotation Left-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,55
Shaft hole diameter (mm) 35
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%