VETUS 3-bladed propeller P3C, 20" x 12", right-handed (P3C20X12R)
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3C20X12R
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 20”, pitch 12". Disk area ratio Fa/F = 0.55. For 35 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 3
Propeller diameter (inches) 20
Pitch (inches) 12
Sense of rotation Right-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,55
Shaft hole diameter (mm) 35
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%