VETUS 3-bladed propeller P3C, 18" x 11", left-handed (P3C18X11L)
VETUS
Recommended Retail Price
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3C18X11L
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 18”, pitch 11". Disk area ratio Fa/F = 0.55. For 30 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 3
Propeller diameter (inches) 18
Pitch (inches) 11
Sense of rotation Left-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,55
Shaft hole diameter (mm) 30
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%