VETUS 3-bladed propeller P3C, 17" x 16", right-handed (P3C17X16R)
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3C17X16R
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 17”, pitch 16". Disk area ratio Fa/F = 0.55. For 30 mm shafts with taper 1:10.
Propeller diameter (inches) 17
Pitch (inches) 16
Sense of rotation Right-handed
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%