VETUS 3-bladed propeller P3C, 14" x 8", right-handed (P3C14X8R)
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3C14X8R
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 14”, pitch 8". Disk area ratio Fa/F = 0.55. For 25 mm shafts with taper 1:10.
Propeller diameter (inches) 14
Pitch (inches) 8
Sense of rotation Right-handed
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%