VETUS 3-bladed propeller P3C, 14" x 12", left-handed (P3C14X12L)
VETUS
Recommended Retail Price
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3C14X12L
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 14”, pitch 12". Disk area ratio Fa/F = 0.55. For 25 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 3
Propeller diameter (inches) 14
Pitch (inches) 12
Sense of rotation Left-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,55
Shaft hole diameter (mm) 25
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%