VETUS 3-bladed propeller P3B, 19" x 15", right-handed (P3B19X15R)
VETUS
Recommended Retail Price
Online Price (inc. VAT)
Part Number: P3B19X15R
Vetus Logo
3-bladed manganese bronze propeller, diameter 19”, pitch 15". Disk area ratio Fa/F = 0.52. For 35 mm shafts with taper 1:10.
Specifications
Number of blades 3
Propeller diameter (inches) 19
Pitch (inches) 15
Sense of rotation Right-handed
Disk area ratio (Fa/F) 0,52
Shaft hole diameter (mm) 35
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%